Pre mnohých ľudí je masáž len príjemným relaxačným zážitkom, ktorá patrí do kúpeľov a na letoviská. Podľa nás z Fyzio-Masáže v Bratislave však masáže majú viacero zdraviu prospešných účinkov.
Výskumy zistili, že masáž môže znížiť intenzitu bolesti a zmierniť svalové napätie, znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak ako aj znížiť príznaky úzkosti. Masáž taktiež pomáha pri regenerácii svalov a znižuje zápal vo svaloch.
Znižuje masáž srdcovú frekvenciu a krvný tlak?
Masážne techniky zohrávajú úlohu pri aktivácii toho, čo je známe ako relaxačná reakcia – mimovoľná reakcia nervového systému, ktorá spomaľuje vašu srdcovú frekvenciu a dýchanie, znižuje krvný tlak a znižuje produkciu stresových hormónov. Keď je na vaše mäkké tkanivá aplikovaný tlak, uvedie sa do pohybu aj séria mechanických reakcií, čím sa zvýši krvný obeh a poškodeným svalom sa dodá krv, ktorú potrebujú, aby sa mohli začať liečiť.
Má masáž pozitívny vplyv na stres?
Je dokázané, že jednoduchý akt ľudského dotyku navodzuje u pacientov pocit pohody a znižuje stres. V jednej štúdii vďaka masáži klesla hladina stresového hormónu kortizolu u kontrolnej vzorke o 31 percent, zatiaľ čo hormóny ”dobrej nálady“, ako je dopamín a serotonín, sa po masáži zvýšili zhruba o 30 percent. Tento duševný vplyv zohráva úlohu aj vo vašom fyzickom zdraví, pretože ľudia, ktorí zažívajú vysoké úrovne stresu, sú náchylnejší na choroby a udalosti ako srdcový infarkt alebo mŕtvica.
Znižuje masáž bolesť?
Terapeutická masáž môže zmierniť bolesť prostredníctvom niekoľkých mechanizmov, vrátane uvoľnenia bolestivých svalov, šliach a kĺbov; stimuláciou konkurenčných nervových vlákien a zabránením správ o bolesti do a z mozgu.
Bolesť môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Bežné príčiny bolesti zahŕňajú zranenie, traumu alebo nadmerné zaťaženie svalov. Cieľom masáže je znížiť bolesť urýchlením hojenia, vďaka čomu sa zredukujú počet signálov vysielajúcich bolesť do mozgu. Počas masáže dochádza medzi pokožkou a prstami trenie. Trenie podporuje zvýšenie prietoku krvi čím sa urýchľuje prenos kyslíka a živín v tele. Kyslík a živiny sú nevyhnutné na opravu poškodeného svalu vlákna. Zvýšenie prietoku krvi preto zvyšuje rýchlosť hojenia, a tým znižovať bolesť.
Pomáha masáž regenerácii svalov?
Masáž pomáha okrem iného aj pri regenerácii svalov po cvičení. Štúdia z roku 2008 zistila, že masírované svaly obnovili 60 percent svojej sily po štyroch dňoch, v porovnaní s iba 14 percentami svalov, ktoré neboli masírované. Masírované svaly mali menej poškodených vlákien a príznakov zápalu, čo môže vysvetľovať, prečo sa zotavovali rýchlejšie.
Presne to, čo masáž robí na bunkovej úrovni, nie je úplne preskúmané, ale vedci z McMaster University v Ontáriu v Kanade zistili, že masáž po cvičení stimuluje produkciu štruktúr generujúcich energiu, nazývaných mitochondrie, vďaka čomu sa znižuje množstvo zápalových proteínov.